Spätosť s prírodou je v nás hlboko zakorenená. Bývanie v blízkosti zelene má viaceré, vedecky preukázané blahodarné účinky. V Kvetnici to môžete zažiť na vlastnej koži.


Sme tu noví

Človek je človekom už asi 300 000 rokov. Najstaršie mestá pritom majú iba 6 000 rokov. Dá sa teda povedať, že do mesta sme prišli len včera. Podľa hypotézy biológa Edwarda Wilsona sa náš mozog tisíce rokov formoval v prírode. Máme ju v sebe zakódovanú ako nositeľa obživy a bezpečia. K prírode nás to preto aj po niekoľko tisícov rokov mestského života jednoducho ťahá.

Trojaký účinok

Podľa vedeckých výskumov bývanie v blízkosti zelene má na život človeka trojaký vplyv. Po prvé, ak máme zeleň „na očiach“, pôsobí to priaznivo na našu psychiku. Po druhé, zelené oblasti mávajú čistejší vzduch, menej hluku a lepšiu reguláciu teploty. Navyše, väčšia biodiverzita, ktorá je pre takéto oblasti typická, posilňuje imunitu. Po tretie, zeleň podnecuje človeka k väčšej fyzickej aktivite i sociálnej interakcii. 

Mesto už nemusí byť sivé

Podľa údajov OSN sa ľudstvo stalo väčšinovo mestským druhom len pred zhruba desiatimi rokmi. Najnovšie odhady hovoria, že do roku 2050 bude až 70 % populácie zeme žiť v mestách. Našťastie, mnohé mestá zo seba pomaly zhadzujú nálepku „sivých betónových džunglí“. Rôznymi zelenými riešeniami reagujú tak na klimatickú zmenu, ako aj na bežnú ľudskú potrebu mať v blízkosti domova aspoň kúsok zelene. Zdá sa, že úroveň „zelenosti“ v okolí nášho bývania naberá na dôležitosti a pandémia tento trend ešte urýchlila.

Lesopark na Bôriku je len 100 metrov od vášho budúceho domova (zdroj: lesoparkzilina.sk)

Na význam zelene v súvislosti s moderným bývaním už reflektujú aj mnohé rezidenčné projekty, ktoré v súčasnosti vznikajú. Jedným z nich je aj projekt Kvetnica v Žiline.

Príroda pred domom i za domom

Kvetnica sa nachádza v lokalite pri žilinskom lesoparku, ktorý je obrovskou zelenou oázou priamo v meste. Kúsok prírody však budete mať ešte bližšie.

Cez cestu, do 100 metrov od Kvetnice, je príjemný lesík – veľké verejné priestranstvo s rozlohou vyše 4 hektáre ako stvorené pre váš dennodenný aktívny či pasívny relax v prírode. Ďalšia dávka sa nachádza priamo vo vnútrobloku Kvetnice. Život priamo pred domom bude spríjemňovať jedinečná zeleň, ktorej súčasťou sú zelené plochy, zelené strechy, predzáhradky a kúsok zelene na každom balkóne.

Park Ľudovíta Štúra v Žiline (zdroj: teraz.sk)

A to nie je všetko. Doslova na vedľajšej ulici je Park Ľudovíta Štúra, ktorý bol v roku 2020 vyhlásený za najkrajší park roka. Rozhodli o tom porotcovia – záhradní a krajinní architekti v súťaži Záhrada, park a detail roka.

Koľko zelených benefitov a pozitívnych stimulov pre psychické a fyzické zdravie i ľudskú aktivitu! Bývanie na okraji toľkej prírody a zelene a pritom priamo v meste je reálne a unikátne. Mestský život v blízkom kontakte s prírodou má meno Kvetnica.